Výber nových EPRVN za staré siemens memotron3.

Pri odpočtoch elektronických pomerových rozdelovačoch vykurovacích nákladov (EPRVN) typu siemens memotron3, ktoré máme na radiátoroch, sa preukázalo že odchádzajú baterky a objavujú sa aj iné poruchy. Pani Igazová nám poslala ponuku na výmenu za nový typ s výhodou rádiového odpočtu takže už nebude treba chodiť do bytov. Ja som pre objektívnoť výberového konania zohnal druhú ponuku od druhej firmy. Dokumentácie a cennové ponuky si pozrite cez linky nižšie.Tu je priestor na diskusiu a návrhy členov výboru a ich poradcov.

Ponuka od firmy Certa K, s.r.o.
Ponuka od firmy ENETHERM s.r.o
Ponuka od firmy ENBRA s.r.o.

13 komentárov pri “Výber nových EPRVN za staré siemens memotron3.

  1. Zdieľam ten istý názor ako p.Igaz a ospravedlňujem sa výboru, ja mojimi názormi určite nechcem nikoho ovplyvniť. Každý člen výboru má mať svoj názor, aby to bolo na osoh vlastníkov bytov. Ja som sa do diskusie určite nezapojila preto, aby som niekoho urážala, ale aby som poukázala na praktickú stránku vyúčtovania tepla. Skĺzlo to do nežiaducej polohy, čo sa nemalo stať, preto z mojej strany budem sa zapájať do diskusie len za stolom na výbore.

    Laššáková

  2. Dobry den susedia,
    ja k odbornej diskusii ohladom meracov len tolko a velmi strucne. Tato stranka ma byt pomôckou domu a vyboru. V ziadnom pripade, by sa ani na urovni bytoveho domu nemala viest debata utocne. Osobne sa mi nepaci akym stylom sa tu diskutuje. Viem, ze som najmladsi z vyboru a teda nechcem nikomu nic kazat ani poucovat, ale pre celkove pohodlie aj nasej vzajomnej spoluprace a aj spolunazivania, by ste asi niektori mohli prehodnotit kam az vo svojich argumentacnych pripsevkoch ( ktore su vecne prinosne ) chcete zajst s osobnymi utokmi, pretoze, potom to z odbornej debaty robi cirkus a nikoho to nebavi citat, lebo zrazu kazdy sleduje len ako sa dvaja vadia. Naviac potom hodnota vami poskytovaných argumentov, na zaklade ktorých, by sme sa my co veciam nerozumieme mohli rozhodnut sa straca a vznika len situacia, ze ku ktorému z vas sa clovek ma priklonit a teda automatiky sa pohadat s tym druhym a to by som ja osobne velmi nerad. Skusme teda upokojit konfronatacie a vniest troska diplomacie, aby to pre zvysok vyboru nebolo o tom, ze sa prikloni k tomu koho ma radsej, lebo ho nechce nahnevat, aj ked sa mu argumenty toho druhého zdaju rozumnejsie.

    Prosim berte moj príspevok len ako postreh nového clena, nie je nutne nan reagovat.

    Dakujem

    Igaz

  3. EKA ma radiovu aj infra citacku prave na model 30.2 takze by mala vediet odcitat tento model od kohokolvek. ENETHERM ponuka aj sluzbu odpoctu a vyuctovania v metodike na 1ks. EKA nam tuto sluzbu ponuka pausalom 10,- eur na byt.
    Zlava vychadzala automaticky z mnozstva ktore som odhadol na 310ks meracov. Ci treba objednavat viac aj do rezervy, aby z dlhodobeho hladiska bola istota, ze budu do rezervy aj o par rokov (keby sa nahodou prestali vyrabat), treba tiez zvazit.
    Ten drahsi merac VIPA EC je technologicky neporovnatelny s E-ITN 30.2 Ide o inu generaciu meracov ktora riesi nedostatky starsich meracov ako je aj napr. prestup tepla medzi bytmi a dlhodobo otvorene okna… Tento typ meracov EKA asi odpocitat nevie. Je to na otazku. Dalsim potencionalnym problemom by mohla byt montaz na spiatocku kedze niektore „krive“ montaze neposkytuju dostatok priestoru.

  4. Cenová ponuka firiem Certa K a Enetherm je rovnaká pri type E-ITN 30.2 aj čo sa týka záruky je rovnaká, ide teda len o to ktorú firmu vyberieme. Zaujímavé ale je že firma Certa K ponúkla zľavu na základe dlhoročnej spolupráce s EKA a ENETHERM ponúkol rovnakú cenovú kalkuláciu, zľavu aj záruku automaticky. Drahší merač od ENETHERMU je asi pre výrazný cenový rozdiel, momentálne zbytočný luxus. 4000 EUR vieme určite využiť účelnejšie. Takže sa prikláňam k meraču E-ITN 30.2., aj keď len na základe môjho laického pohľadu a po preštudovaní cenovej ponuky. ENETHERM nám ponúka platený odpočet cez rádiový signál.Firma Certa K vo svojej ponuke túto službu nespomína. Vie si správca urobiť odpočet vo vlastnej réžii pri oboch ponukách alebo to musí vykonať firma ktorá montovala merače ako platenú službu?

  5. Doplnam informaciu ktoru som slubil overit u EKA. Software na PRVN 30.3 nemaju, nakoľko tento merac nie je urceny pre trh SR, ale len pre Polsko, software je presne urceny legislativou SR.

  6. Pani Lassakova zase sa uchylujete k spochybnovaniu mojej osoby. Ved hlavne koli tomu a hlavne koli vam som bol nuteny hladat dokazovu oporu u odbornikov lebo prave moju prax a vzdelanie ste spochybnili uz 27.11.2013 na schodzi vlastnikov ktora sa konala na ZS Lachova. Tam som prvy krat vytiahol temu zleho nastavenia percenta pomerov a ze by malo byt zmenene. Sam pan Csicsay zmatene nevedel reagovat lebo tvrdil, ze to tak mame pocitane ako pozadujem, ale je to iba zle napisane v papieroch. Pan Kamensky prehlasil, ze sa to menit nebude a vy ste vystupila, ze ja nemam odborne znalosti takze tomu nemozem rozumiet. Zo zapisnice to zo znamich okolosti vypadlo aj ked som to pozadoval doplnit 8-( Teraz ked vam posielam odborne znalosti (uz si dokonca davam pozor, aby to boli ludia aj z praxe a maju na to osvedcenie) uz spochybnujete aj tie. Kto je ten najvacsi odbornik na svete aby ste ho respektovali? Asi ste to vy lebo fakty cielene ignorujete.
    Ale kedze od roku 2013 ste mozno zabudli tak vam napisem tu najcistejsiu prax. V roku ked Kissovci predavali prazdny byt tak vypli radiatory. Mama nedokazala ani pri maxime vykurit byt na 21stupnov. Zakupili sme tie najvykonejsie radiatory na trhu a v obyvacke sme dokonca namontovali dva. Pri odpocte ENBRA pracovnicka mamu upozornila, ze mame asi pokazeny merac lebo za dva mesiace sme mali namer vacssi ako za cely predchadzajuci rok a teplotu v byte okolo 21-22stupnov. Nastahovanim pana Bisa sa zrazu vsetko zmenilo lebo zacal v tom byte kurit. V byte pod nami byva Skoda. Stary pan mal tiez tendenciu vypinat radiatory, aby setril a jemu chladnejsie ako 21stupnov nevadilo ako skoro kazdemu chlapovi. Takze sme urcite obdobie prispievali teplom pre dva susedne byty. Vtedy to bol pre mna impulz, aby som to prepocital (asi budete prekvapene ale mam na to skolu) a vyslo mi ze 33% tepla uniklo cez prestupom medzi bytmi. Ano PRESTUP TEPLA MEDZI bytmi sa da vypocitat aj ked vy tomu stale neverite. Ja uz som opakovane ponukol aj svoje aj odborne zverejene nazory. Predostrite okrem tych vasich zastaralych a uz davno neplatnych laickych nazorov nieco odborne co podpori vas nazor. Zo zakulisia viem ze su odborne tlaky na zmenu zakona aby sa posunul pomer z 60:40 na 70:30 (plocha:merace) a aby vypadla moznost rozhodovania vlastnikov ktori nemozu rozhodovat o niecom comu nerozumeju ako vy. Co potom budete tvrdit. Budete zalovat stat ze nemaju pravdu lebo vy a dezorientovane babky si myslite nieco ine?

  7. Pán Švec, čítate rôzne články, ale odbornosť a ani prax v tom nemáte a odvolávate sa na články, ktorým nie celkom rozumiete.
    Veľa napísaného vyjde od stola, ale nie všetko platí v praxi.
    Napísala som, že nedá sa vypočítať prestup tepla cez steny medzi bytmi, nakoľko je ovplyvnený veľkým množstvom rôznych faktorov, a že zohľadniť a sledovať ich by bolo veľmi náročné a zložité a to vynaložené úsilie by aj tak neprinieslo adekvátny výsledok. To znamená, že sa nedá docieliť objektívny posudok, pretože sa nedá dokázať, že dôvod vysokej a nízkej spotreby tepla v byte je prestup tepla medzi bytmi. Podotýkam „prestup tepla medzi bytmi“.
    Vidím, že veľa vyjadrení opisujete z článkov, napíšte aj niečo vlastné z praxe, aby to bolo užitočné a spravodlivé.

    ,

  8. V jednom musim dat pani Lassakovej za pravdu. Vyber PRVN uzko suvisi s pomerom. Za kazdych okolnosti a hlavne cim je vyssi podiel na PRVN tym viac by mal merac poskytovat viac informacii pre zistovanie charakteristyky vykurovania.

    Ja uz som k svojmu subjektivnemu nazoru dolozil aj nazor odbornikov pre potvrdenie nazoru ze pretup medzi bytmi nieje zanedbatelny. Od zastupcov opacneho nazoru som zatial nevidel ziadny odborny dokaz, len subjektivne neodborne tvrdenie. Za seba preto znova posielam verejne zverejene nazory akreditovanych specialistov v tomto obore.
    http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-paragrafy/clanok/20127-ako-spravodlivo-platit-za-teplo-v-byte/
    http://www.asb.sk/tzb/energie/kradnutie-tepla-nutnost-alebo-dosledok-nevedomosti
    http://www.siea.sk/letaky/c-1165/rozpocitavanie-tepla-a-teplej-vody-v-bytovych-domoch/
    http://www.siea.sk/letaky/c-3414/ako-spravne-hospodarit-s-teplom-pomocou-termoregulacnych-ventilov/

    Pani Lassakova nepriamo pozadujete aby som ja vypracoval na nas dom objektivne zhodnotenie nasho domu o zanedbatelnosti tejto veliciny. Fakty hovoria presny opak. Odbornych vypoctov a dokazov pre nezanedbatelny vplyv prestupu tepla je tak vela, ze skor ten co tvrdi opak by mal dokazovat ze sa odborna verejnost pletie. Tu si mozete precitat a pripadne overit u inych akreditovanych specialistov ci zverejnene fakty su subjektivne bludy alebo dlhotrvajuca pravda stavebnej fyziky
    http://www.thermo-eco.sk/publikacie4.html
    Prosim je na case zverejnit odborne zdroje o opaku toho co tvrdi kazdy, kto sa vykurovaniu venuje komplexne a dlhodobo. Ja osobne si rad precitam o odbornych faktoch a novych poznatkoch ktore vyvracaju moj nazor.

    Zodpovednost mi bohuzial neda nereagovat kedze konecne zapajame sirsiu komlexnost celeho problemu co mnohi ani netusia.
    Praveze je to naopak ako argumentuje pani Lassakova. Nas dom ktory je BODOVEHO typy, kde su sustredene rozvody do centra dispozicie, aby co najviac strat zo stupaciek a rozvodov zostavalo v dome a mohli sa zapocitat do celkovej bilancie bytov kedze spolocne priestory su vo vnutri podorysu domu. To je tiez jeden z dovodov preco je vyssi pomer na plochu bytu spravnejsi. V radovych domoch je toto zapocitanie v prospech konkretnych bytov lebo stupacky vedu najcastejsie v ramci dispozicie konkretneho bytu, maximalne medzi dvoma bytmi. A kedze pretup tepla funguje a da sa vypocitat medzi vsetkymi konstrukciami ktore odeluju priestor s roznou teplotou musim preto dodat, ze je jedno ci je to medzi vonkajsim alebo vnutornym priestorom. Ide len o kolko a ako rychlo.
    Preto v nasom kumbale a na nasich chodbach (jednoducho spolocnych priestoroch) mame teplo 22,5-25stupnov bez akychkolvek vykurovacich telies. To je tiez jeden z nazornych dokazov ze prestup tepla funguje aj medzi vnutornymi konstrukciami. Alebo mate niekto na kumbale stale otvorene dvere alebo kurite v nom elektrikou? Teplo v tejto miestosti je cele ziskane prestupom tepla cez vnutorne konstrukcie. Preto konkretne v nasom dome musime bohuzial uplatnovat pravidlo vysieho percenta na podlahovu plochu bytu, lebo kazdy nas byt je sucastou celku domu. Teda aj byt s vypnutym radiatorm sa bohuzial musi spravodlivejsie spoluucastnovat na dome lebo tvori obklopujucu cast okolo tohoto spolocneho centra. To je bohuzial holy fakt naseho domu a „cast skladacky“ ktory tiez poukazuje aky pomer je spravnejsi. Tu treba aj hladat vazbu, aby si ludia uvedomili ze nielen otvorene okno v byte ale aj otvorene okno na chodbe znamena zasah do ich penazenky.
    Ja som nikomu nikdy neradil, aby si dodatocne izoloval byt prave naopak. Ak by si dodatocne niekto izoloval fasadnu stenu z vnutra moze sposobit viac skody ako uzitku. Kazdemu zaizolovaniu musi predchadzat posudenie nielen z pohladu prestupu tepla ale aj inych parametrov ak napr. prechod vlhkosti. U zaizolovania z vnutornej strany je to este dolezitejsie lebo viac hrozi riziko zavlhnutia a tym padom zvysenym tepelnym stratam a zaroven ohrozeniu trvanlivosti konstrukcie. U nas obzvlast treba davat pozor kedze hlavny statickym prvkom pri panelakoch su ocelove spoje ktore by zvysenim vnutornej vlhkosti mohli skorej prehrdzaviet ako je projektovane.
    To ale plati aj teraz, bez dodatocneho izolovania z vnutra. Ked sa realizovala fasada robil sa aj vypoctovy posudok na tieto veliciny (apropo na strechu sa akosi nerobil 8-(. Ak si da niekto namahu nastudovat tento posudok, tak uvidi ze pocitali s vnutornou teplotou 20stupnov a nie 18 stupnov. Preco? Jednoducho preto ze 21 stupnov sa povazuje za cielovy normal a pri skeptickom pristupe vo vypoctoch je to znizene o jeden supen.
    Ohladom izolacie medzi bytmi som pisal v kontexte, ze na zapade pouzivali pomer 70:30 (merace-byt) lebo ako vo vsetkom boli roky popredu a v case 2005 ked sme zavadzali novu regulacno-meraciu metodiku zapadu tak ich stavby boli uz takto projektovane a stavene. U takychto bytoch bol prestup tepla naozaj zrazeny dole co u nas sa tak nieje.
    Vo vyjadreniach o kritickych hodnotach rosneho bodu budte pani Lassakova velmi opatrna. Uvadzate polovicate skutocnosti kore viac skodia ako pomahuju. Rosny bod je zavisly nielen od teploty ale aj od relativnej vlhkosti vzduchu ktoru v byte ukocirovat je ovela tazsie ako teplotu 21 stupnov. A budem sa opakovat riziko pliesni a znizovanie zivotnosti stavby casto vznika v mieste tepelnych mostov hlavne koli tomu ze niekto nekuri na 21 stupnov ako ma, co sposobuje posun izotermickych ciar do vnutra obvodovej konstrukcie. Systematickym navlhnutim sa tato situacia este zhorsuje. Toto su dalsie rizika na ktore treba davat pozor lebo je to cele komplexna zalezitost. Preto bolo a je velmi skodlive sirit jednostranny nazor, aby ludia cim viac setrili vypínanim radiatora aj pod hranicu hygienickeho a stavebneho rizika.
    Preto sa oblukom vratim k vyberu PRVN. Softverove vybavenie a ochranu proti zasahu do pristroja maju obidva pristoje rovnake. Pre istotu tuto informaciu overujem. Nechapem postoju, ze ked konecne vyrobca reflektuje na problem praxe a ponuka moznost preukazatelnych informacii ktore doteraz chybali, uz je zrazu tato moznost obvinena za neefektivnu. O co tu teda v nasej diskusii ide? Ide o skutocne fakty a odborne argumenty alebo koho slovo ma vacsiu vahu? Viete niekto, aky je cennovy rozdiel medzi tymito dvoma modelmi PRVN?

  9. Od mňa ešte jeden komentár k rozpočítaniu tepla a výberu PRVN, nakoľko jedno z druhým súvisí.
    Prestup tepla cez steny medzi bytmi v našom dome je zanedbateľný.
    Nie je zanedbateľný v domoch ako sú naproti nášho domu pri obchode, takzvané rádove domy.
    To, že máme zateplenú fasádu, strechu a vymenené schodiskové okná a okna v strojovní a chodbové okná za plastové, vymurované presklenené steny pri výťahoch, ako aj kovové vchodové bány vymenené za plastové, sa prestup tepla cez steny do susedných bytov určite neprejavuje citeľnejšie. Dôvod, prečo je v našom dome zanedbateľný prestup tepla je ten, že jednotlivé byty majú málo spoločných stien. 2-izbové byty /20 bytov/ majú so susedným bytom spoločnú stenu cca 2m, malé 3-izbové /20 bytov/ majú spoločnú stenu s veľkým 3-izbovým cca 3m a veľké 3-izbové /40 bytov/ majú spoločnú 1 stenu medzi sebou cca 4m. Z tohto dôvodu nie je prečo riešiť tepelný prestup medzi bytmi. V rádových domoch majú všetky izby spoločnú stenu so susedmi okrem fasádnej, takže u týchto typov sa dá povedať, že nie je zanedbateľný. Ak má niekto iný názor, tak nech vypracuje objektívne na náš dom zhodnotenie tejto zanedbateľnej veličiny.
    V našom zateplenom dome určite by bolo nerozumné vynaložiť financie na izolovanie bytov medzi sebou. Ak však má niekto pocit, potrebu ich izolovať, tak mu v tom nikto nebráni, a ani nemôže brániť. Nie je na to potrebné ani stavebné povolenie. Ja osobne si idem urobiť vnútorné zateplenie steny v rohovej miestnosti, ktorá je polohovo na severozápadnú stranu.
    Prestup tepla sa samozrejme dá vypočítať, a projektant ho aj musí pri projektovaní vypočítavať. Je to ale prestup tepla cez jednotlivé konštrukcie /fasáda, strecha, okna, steny a dvere pri výťahu, podlahy, výmena vzduchu – vetranie v jadre, v kuchynskej stene, loggii/.
    Nedá sa však vypočítať prestup tepla cez steny medzi bytmi, nakoľko je ovplyvnený takým veľkým množstvom rôznych faktorov, že zohľadniť ich a sledovať ich by bolo veľmi náročné a zložité. Vynaložené úsilie by aj tak bolo neprinieslo adekvátny výsledok.
    Nedá sa dosiahnuť, aby každý mal v byte rovnakú teplotu 21°C, a nie je to ani potrebné. Veď kritická povrchová teplota pre steny a strop je 12,83°C a pre podlahy 13,13°C. Čo znamená, že udržiavanie teploty od 18°C nahor je postačujúca a spĺňa tak kritéria stavebné ako aj hygienické.

    Čo sa týka pomeru k rozpočítania tepla, môže byť ten istý po zateplení domu ako pred zateplením domu.
    Do úvahy by sa však mal zobrať koeficient pre zohľadnenie nepriaznivej polohy miestnosti, keďže zateplením strechy sa znížil únik tepla a podchladenie bytov na 10.posch. cez strešnú konštrukciu.

    Pri výbere PRVN by sme mali brať do úvahy aj to, aký program má na rozpočítanie teplá p.Igazová, vzhľadom na to, že bude rozpočítavať náklady za teplo.
    Neviem či je potrebné vybral PRVN najvyššej triedy aby sme mali čo najviac údajov, keď nemáme dostatok financií, a či to bude mať nejaký efekt sledovať tieto údaje. Môj názor je, že by sme mali pri výbere PRVN myslieť aj na to, ako je technicky merač zabezpečený proti nekalým praktikám na znižovanie spotreby tepla, a po zaznamenaní nízkej spotreby tepla, prekontrolovať či je funkčný PRVN a či nie je nízka spotreba zavinená zásahom do pristroja. Toto nie je zanedbateľné pri celkovej tepelnej bilancii.

  10. K prepočítavaniu tepla, logicky ak pomer bol nastavený tak, že sa bral do úvahy nezateplený dom, tak ten istý pomer nemôže byť spravodlivý keď sa zmenili vlastnosti domu a ten sa zateplil a dostal novú strechu.

    Bol by som nerád aby sa sem presunula diskusia o meračoch, primárne má príspevok slúžiť na výber meračov.

    Osobne by som vybral merač najvyššej triedy aby sme mali čo najviac údajov a vedeli sme pekne každoročne analyzovať čo najviac informácií.

    Momentálne tu je ale jedna dôležitá otázka, či máme vôbec dostatok prostriedkov na našich účtoch by sme vedeli merače vymeniť z FO.

  11. Prestup tepla v nasom dome urcite existuje a je o to citelnejsi cim viac je zaizolovana obalka budovy a neizolovane byty medzi sebou. Da sa dokonca aj vypocitat. Co sa neda efektivne vypocitat je mnozstvo dodaneho tepla lebo teplo od zdrojov sa siri troma sposobmi a kazdy ma svoju ucinnost a specifika, preto je ho tazke zmerat. To ale neznamena, ze treba ignorovat teplo dodane zo stien, kedze sa podiela na celkovej tepelnej bilancii.
    Cielom je setrit na zbytocnych stratach a zaroven dodrziavat normalizovanu teplotu a nepodchladzovat dom na ukor inych. Cielom je dosahovat 21 stupnov aj z hygienickeho hladiska aj stavebneho.
    Temou tohoto vlakna je hlavne vyber PRVN, kedze ich vymena nutna co najskor. Ja som to uz niekde pisal, ale asi je vhodne to tu zopakovat. Ponukany model na ktory sme dostali ponuku, nedokaze pri radiovom odpocte zasielat priemernu interierovu teplotu. Existuje aj model 30.3 ktory to dokaze a tak by sme sa nemuseli dohadovat kolko ludi prekuruje a kolko ludi podchladzuje. Rocny zaznam nam to kazdy rok povie. Okrem ineho model 30.3 ma presnejsie moznosti nastavenia tepelnych parametrov radiatorov.

  12. Vierka, termostatické hlavice na radiátoroch sa používajú k regulácii priestorovej teploty. Ak v kuchyni pri vetraní máš nastavenú termostatickú hlavicu na radiátory na hodnotu 2, čo je cca 17°C, tak regulačný ventil zareaguje až keď v blízkosti termostatickej hlavice bude teplota nad nastavenú teplotu, a to aj vtedy keby mal radiátor teplotu 27°C. To znamená, že PRVN na radiátory zosníma teplotu radiátora, ktorá pri otvorenom okne môže dosiahnuť aj teplotu 27°C, čo v praxi znamená, že zaplatíš aj za teplo, ktoré uchádza von vzhľadom nato, že pri otvorenom okne termostatická hlavica nesníma teplotu radiátora, ale teplotu vzduchu, ktorý prúdi z vonka do miestnosti nakoľko je umiestnený na radiátory priamo pod oknom a preto pri otvorenom okne nepreruší tok tepelného média cez radiátor, ale hreje naplno aj keď nastavíš termostatickú hlavicu na hodnotu 2.
    Nastavenie termostatických hlavíc vo viacerých miestnostiach na rovnakú hodnotu neznamená, že spotreba tepla v každej miestnosti je rovnaká. Je to ovplyvnené viacerými faktormi. Jeden z nich je aj správne vetranie a správne nastavenie termostatických hlavíc.
    V obyvačke usudzujem, že asi menej vetráš, preto máš nižšiu spotrebu.

    S názorom, že máme experimentovať pri pomere rozpočítania nákladov za teplo nesúhlasím preto, nakoľko tepelný prestup sa nedá objektívne ani vypočítať a ani posúdiť. Zohľadňovať pri rozpočítaní tepla aj prestup tepla medzi bytmi je podľa mňa v našom dome nezodpovedné. Najviac je potrebné, aby sa každý pričinil v čo najväčšej miere na šetrení tepla, lebo len šetrenie prinesie každému úsporu a nie zanedbateľný prestup tepla.

  13. Ja sa domnievam, ze ten prestup tepla nie je nezanedbatelny. V kuchyni mame radiator na 3ku a ked vetrame, znizime na 2ku. V spalni nemame radiator vobec a v noci mame pootvorene okno pri zatvorenych dverach a cez den dvere stale otvorene. Pri odpisu sme mali v kuchyni 344 a v obyvacke, kde kurime stale na 3ku sme mali len 205.
    Moj nazor je, aby sme skusili na 1 rok iny pomer ako doteraz a uvidime.

Pridaj komentár