Prenájom miestnosti v NP

Poprosím o diskusiu k uvedenej téme, ďakujem.

Dobrý večer,
chcem sa Vás spýtať, či by bolo možné a za akých podmienok si dočasne prenajať jednu malú miestnosť v zatiaľ voľných priestoroch (NP na prízemí, kde sme mali DS).
Ide o pár týždňov, resp. do doby, kedy nepôjdu NP do prenájmu záujemcovi.
Účel – študovňa pre syna (stôl, stolička, skrinka, knihy a školské pomôcky). Doma žiaľ nemáme také podmienky, aby sa mohol pripravovať do školy, tak by sme to radi aspoň dočasne riešili takouto formou.
Ďakujem.

Prajem pekný deň.
Kamenský

18 komentárov pri “Prenájom miestnosti v NP

 1. Rado len zo záujmu, vieš presne povedať ten príklad na ten prenájom ? Ja osobne nemám o tom vedomosť.

  Večer máme stretnutie, tak sa môžeme povenovať aj tejto téme.

 2. To že sú nevyužité priestory je pozostatok správcu ktorý sa o to nestaral. Všetci sme vedeli že keď od neho odídeme, tak prídeme aj o nejaké peniaze, ale iba v krátkodobom meradle.

  Ideme si dohodnúť na nejakú zvýhodnenú sumu pre nekomerčné využitie – štúdiu pre vlastníka z bytového domu, treba zohľadniť aj fakt aby to bolo spravodlivé pre všetkých. Viem že v minulosti iní na nekomerčné účely platili iní vlastníci celkom inú sumu a neboli zvýhodňovaní. Nechcem len aby ma niekto napadol, že sme ponúkli zvýhodnenú sumu niekomu z domu a pritom iní takú možnosť nemali. Preto by som chcel aby také pravidlá schválili vlastníci na schôdzi a bol v tom poriadok. Jasné že môžeme aj zriadiť študovňu ako to navrhol Peter, ale musí to byť potom odsúhlasené a prístupné všetkým.

 3. Padla tu suma 30 éčok za prenájom… je to dosť? Alebo spotrebuje študent viac? Ak áno budeme to vedieť. Máme na to prístroje. Elektromer, vodomery, merače tepla. Čo viac na diskusiu? O tom koľko na tom zarobiť? Padla tu prosba (žiadosť) nášho suseda o výpomoc pre syna, ktorý mimochodom nieje zárobkovo činný. Aký máme problém prenajať zatiaľ nevyužívaný priestor študentovi? Žiaden. Teraz sú priestory nevyužívané a nezarábajú NIČ! Ako to chceme vysvetliť vlastníkom? Presne tak isto ako vysvetlíme, že priestor je sporadicky využívaný na štúdium a náklady ktoré s týmto priestorom máme, sú pokryté. To znamená, že žiaden vlastník za toto obdobie nemusel na ten priestor doplácať. Ani pani Dekánková…

 4. Už som to niektomu možno hovoril a preto využijem príležitosť to povedať všetkým. Asi poznáte moj názor na propagandu komunitnej spolupráce ktorá sa všade okolo nás dostáva do popredia. Možno si poviete, že je to iba módna záležitosť. Skôr naopak, je to len návrat ku kmeňovým koreňom kde časová previerka iných sociálnych systemov preukázala, že iba menšie spoločenstvá/komunity dokážu fungovať efektívne a pomerne pružne. Možno ste postrehli, že aj v našom meste vznikajú komunitné spoločenstvá na rôznych úrovniach. Chcem vás preto poprosiť, aby ste zohladňovali tento trend v podobnom duchu a mysleli na to aj pri všetkých riešeniach nášho domu. Sme jeden dom jedna komunita. Komunizmus a kapitalizmus v nas vychoval individualistov, ale prax ukazala že je kratkodobé riešenie. Možno si teraz hovorite kam tým mierim. Mierim tým napr. na možnosť časom zriadiť študovnu/klub pre mládež ktorá bude naša budúcnosť. My sme si voľakedy nadivoko robili bunkre, klubovne a pod. lebo všetko bolo všetkých… Dnes sa mládež stretáva na ulici alebo po krčmách. Ja niesom rodič, ale sám by som pre svoje deti chcel lepšie možnosti na rozvoj socálnych vzťahov a intelektu ako FB, ulicu a krčmu. Niektoré získané peniaze sú tie najstratovejšie. Možno preto majú zahraničné campusy a knižnice otvorené zdarma pre študentov lebo vedia že sa im to vráti 😎

 5. opravujem sa :
  Pán Vavrušek chcela som napísať, že plne „nesúhlasím“ s niektorými Vašimi vyjadreniami.
  Ešte dodávam, že všetko čo píšem a hovorím myslím vážne p.Kavický.

 6. Pán Vavrušek plne súhlasím s Vami.
  Nesúhlasím s názormi, že niekto, kto bude v priestoroch ako študent bude len temperovať, nebude potrebovať WC, bude svietiť jednou žiarovkou.
  Nechcem sa opakovať, ale takýto prenájom môže byť odsúhlasený len vlastníkmi, inak nám to môžu dať k náhrade.
  Bude lepšie, keď sa Vám k tomu vyjadrí p.Igazová.

  Laššáková

 7. Dobrý deň, nebudem tu uvádzať sumu či 30 alebo 50, ale mali by sme prijať nejaké pravidlá a nechať si ich schváliť na schôdzi. Týkali by sa oblasti :

  1) Pravidlá za prenájom tretím osobám
  2) Pravidlá za dočasný prenájom nevyužitých priestorov nesúvisiacich s podnikateľskou činnosťou (ako sa môže znížiť cena a kedy sa môže ponúknuť priestor vlastníkom prípadne nevlastníkom. )
  3) Pravidlá za dočasný prenájom nevyužitých priestorov súvisiacich s podnikateľskou činnosťou

  Ide o to ak poskytneme nevyužitý priestor študentovi, mohli by sme to dočasne ponúknuť na nástenke aj iným ľudom. Možno to ten študent nepotrebuje na 20 hodín a aby nevznikli námietky, prečo sme to neponúkli aj ostatným majiteľom. Následne môžeme argumentovať aj zníženú cenu ak sa nik neprihlási. Ak sa niekto prihlási, tak môžu sa zdieľať náklady a bude to pre všetkých výhodnejšie.
  Keď hovoríme o otvorenej komunikácií a zlepšenom prístupe, ktorý sme u bývalého správcu kritizovali, mali by sme to robiť lepšie ponúknuť možnosti všetkým aby aj pán Kamenský nemusel riešiť to že sa mu ponúklo niečo na základe dobrých vzťahov. Viem, že sa nedá porovnávať podnikateľská činnosť so štúdiom, ale chcel by som ponúknuť túto možnosť všetkým, aby to bolo aj spravodlivé.

 8. Peto Vavrusek nemyslim si ze treba uz zakladat novu temu lebo prave s tymto suvisi diskusia o problematike. Skor ked bude uz prediskutovane a bude treba dat hlasovat do hlasovani.

  Konkretne k teme:
  1. Dostal som za ulohu pomoct archivovat a identifikovat stav elektromerov k NP a spolocnych priestorv domu. Volal som do distribucnej spolocnosti. Mame len dva elektromery na samostatne subjekty. Su to:
  Blackwing s.r.o. (zapojeny) – prenajate priestory Petovi Vavrusekovi
  Mana s.r.o. (odpojeny) – prazdny priestor
  Ostatne elektromery ktore sme nasli v spolocnych priestorov su na Vas Spravca s.r.o.
  Z toho analogicky vypliva ze dva NP maju elektromer plateny z domovych penazi a ja osobne neviem ako to bolo refakturovane podnajomnikom.
  Pani Igazova predostrela nazor, ze ako spravca preferuje status aby vsetky neprenajate NP priestory boli odpojene aby sa neplatilo za istic a elektromer. Kazdy najomca si musi vybavit zvoje zapojenie elektromeru a dodavku elektriny na svoje naklady.

  2. Cena musi byt stanovena individualne aj s ohladom na kvalitu priestoru. Treba nezabudnut na zapocitanie podielu za spolocne pristupove plochy a podbne spolocne zalezitosti.

  3. V NP priestoroch sa musi iba temperovat ak niesu prenajate. Zle je ked su radiatory vypnute a aj ked su na teplotu 21 stupnov ked niesu komercne prenajate. Preto som radiatory v NP po MANE dal z vypnuteho stavu na snehovu vlocku teda cca 7 stupnov.

  4. K cene dočasnému prenájmu na studentske ucely. Moj nazor je ze treba k tomu pristupovat s ohladom na nenapadnutelnost vlastnikov otazkou “preco zrovna tolko”?. Preto sa mne osobne javi najpreukazovatelnejsi sposob preplatenia nakladov. Elektrinu, teplo, vodu vieme zmerat a vycislit tak aby nikto z domu nemohol povedat ze na niekoho doplacal.

  5. V NP po MANE je hlavny uzaver plynu. Tam kde je AC blesk DC s.r.o. su zase hlavny uzaver vody a uzavery paty jednej stupacky. Neviem ako je zmluvne a prakticky zachyteny pristup do tychto priestorov v pripade potreby uzavretia, oprav a podobne. To je vec ktoru treba doriesit ked sa budu obnovat/vytvarat zmluvy.

 9. Tiež si myslím, že je dosť veľký rozdeľ keď som si prenajímal priestory ja – na prácu čo generuje zisk – ako keď si priestor chce prenajať študent.

  Ale pri diskusii by som poprosil, aby sme daný problém riešili vo všeobecnej rovine a nie podľa toho kto si ho prenajal, predsa musíme mať na každého rovnaký meter.
  Čiže otázka je, ak by si akýkoľvek študent z nášho domu chcel prenajať miestnosť na učenie aký sumu si od neho vypýtame.

  Študent si chce prenajať jednu miestnosť. Na prácu potrebuje len elektrinu, temperuje sa v priestoroch tak či tak, toto rátať nebudem. Predchádzajúci nájomník INTERNACIONALE s najväčšou pravdepodobnosťou stále neodhlásil elektromer, keďže je zapojený aj 10 mesiacov po skončení nájmu – to samozrejme nie je náš problém, fakturácia ide na ich spoločnosť. Som ale proti bezplatnému využitiu priestoru, aby sme nenastavili zlý precedens, preto som navrhol sumu 30e čo na 100% pokryje náklady a ešte aj domu ostane niečo málo navyše do našej pokladne, nikto nebude doplácať z domu na spomínaný prenájom. Celé to je neštandardné riešenie a verím, že čoskoro sa priestory obsadia riadnym nájomcom a nebude nutne nič riešiť.

  Téma je ohľadom konkrétneho prenájmu priestoru, poprosím teda o príspevky len k danej téme, ak chceme diskutovať o NP všeobecne nie je problém vytvoriť novú tému.

  Bolo by dobré stanoviť cenu a dať o prenájme hlasovať.

 10. Pani Laššáková. Toto dúfam nemyslíte vážne !!!!
  Koľko asi energií spotrebuje študent? Kúri sa tam tak či tak, vodu na učenie nepotrebuje a lampa naozaj nespáli toľko energie aby sme sa tu zavzdušňovali vysokou spotrebou. Pokiaľ nie sú priestory prenajaté, tak neprodukujú žiaden zisk a tak tie straty ktoré tam vznikajú aj tak platíme všetci. Ide o pomoc študentovi aby sa mohol vzdelávať a nie tam podnikať. To je dosť podstatný rozdiel.

 11. Keďže som súhlasila s prenájmom priestoru p.Kamenskému, vyjadrujem sa ešte ráz, nie však k prenájmu, ale k sume za prenájom.
  Nesúhlasím s prenájmom za symbolickú sumu, ale len zo sumou ako má p.Vavrušek, samozrejme + služby /elektrika, ÚK, voda/.
  Dôvod nesúhlasu je v prvom rade, že p.Kamenský ako jediný člen výboru dostal odmenu a vysokú, a to aj bez súhlasu vlastníkov, čo bolo porušenie zmluvy o výkone správy. Zaplatili to samozrejme aj vlastníci, ktorí sú vo finančnej tiesni a v dome ich nie je málo. Niekto trpí ale nikomu to nepovie ako napríklad moja suseda p.Dekánková. Manžel ju opustil, má dve detí ešte študujú, je invalidná, robí ošetrovateľku v zdravotníctve. Po operáciu kĺbov musela si zobrať ďalšiu prácu, domové opatrovanie starých ľudí. Po operácii mala nedostatok financií, tak nevedela zaplatiť nájomné. Poznala som jej situáciu, tak som bola proti, aby jej dali exekúciu. Vtedy aj p.Kamenský mal nedoplatky a vyššie ako ona a nezastal sa jej. Spláca tak, že chodí každý deň do práce od rána do neskorého večera, nie autom, ale peši na invalidných nohách, lebo auto by neuživila. A v dome nie je jediná, mohla by som uviesť viacerých, ktorí majú oproti p.Kamenskému väčšie problémy a preto nebudem súhlasiť, aby sa konalo niečo na úkor iných. Pýtala som sa už pred niekoľkými rokmi p.Kamenského či majú nájomníci každý samostatný elektromer, nakoľko platíme dosť vysokú sumu za elektriku spoločných priestorov a ubezpečoval ma, že majú. Teraz chce priestor pre syna, ktorý tam chce pracovať na projektoch, pričom bude využívať silné osvetlenie, vykurovanie, vodu-WC. A to majú zaplatiť ľudia, ktorí majú finančné problémy prežiť?
  Tiež preto, že ako výbor nie sme oprávnení prenajímať priestory, preto ak dá výbor súhlas na dočasný prenájom bez zmluvy, tak to musí byť aspoň rovnaká suma nájomného pre všetkých, nie kamarátska dohoda. Inak neviem ako by sme to vysvetlili vlastníkom.
  Od nového roka budeme na nástenku dávať mesačne rozpis príjmov a výdajov do fondu opráv a neplatičov.
  Laššáková

 12. Asi by bolo dobré definovať symbolickú sumu, nech to vieme odhlasovať, nech máme o tom potvrdenie. Poprosím teda o konkrétne návrhy.

 13. Suhlasim, za symbolicku cenu.
  Mudry je napad – p. Husek – vypomoc pri zimnej udrzbe.

 14. Súhlasím s prenájmom miestnosti, avšak skôr za symbolickú úhradu a to za spotrebovanú energiu, nakoľko ide o dočasnú výpomoc v núdzi a nie prenájom na komerčné účely, môj pohľad má teda v tomto prípade skôr sociálny rozmer. Samozrejme ak by išlo o dlhodobejší prenájom tak za zmluvne dohodnutú úhradu. A študent nám môže pomôcť so zimnou údržbou, napr. odpratávaním snehu 🙂

 15. Musíme sa dohodnúť s p.Igazovou, či u nás prenájme priestor a ktorý, a tiež musíme určiť pravidla na odber elektriny, vody, ÚK, taktiež aj v spoločných priestoroch sociálne zariadenie a chodby.
  V čo najkratšom čase musíme priestory pomerať /pán Švec je na to už pripravený/, určiť cenu za prenájom na m2 a dať inzerát. Uchádzajú mám peniaze, ktoré potrebujeme. Okrem stúpačiek budeme musieť vymeniť na radiátoroch PRVN.
  Laššáková

 16. Ja som osobne som tiež za, z vlastnej skúsenosti viem, že pri kreslení do školy je najlepšie mať úplný kľud 🙂 som za dohodu o prenajme.

  Keďže sa jedná o štúdium tak by som navrhol cenu prenájmu 30e mesačne, peniaze by sa dali do pokladne výboru F6.

 17. Ja som samozrejme za, každé euro je pre dom dobré. Keďže je to dočasne, tak by to malo byť podobne ako s p.Vavrušekom na dohodu.

  Laššáková

Pridaj komentár